Oddíly a kluby
Reprezentace
Antidoping
Odkazy

Extrifit - generální partner Svazu kulturistiky a fitness České republiky. Oficiální stránky Extrifit a výhradní prodejce Extrifit pro ČR.
SVAZ KULTURISTIKY A FITNESS ČESKÉ REPUBLIKY

Ohlédnutí za soustředěním
talentované mládeže SKFČR 2016

Článek vydán 01. 09. 2016 - Informace svazu - zhlédnutí: 8104

Ve Svazu kulturistiky a fitness ČR se za posledních 7 let stalo již tradicí, že poslední prodloužený víkend letních prázdnin, který letos vycházel na 25. - 28. srpna, je vyhrazen soustředění talentované mládeže. Celá tato tradiční sportovně-vzdělávací akce se uskutečnila opět na pomezí Lužických hor a Českého Švýcarska v Rumburku v prostorách Wellness hotelu Lužan ve stejném rozsahu jako v předešlých letech: 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 a 2015, a to i díky podpoře sportující mládeže společností Extrifit. Výběr účastníků soustředění byl pečlivě proveden Komisí mládeže na jarním mistrovství ČR dorostu a juniorů s cílem vybrat talentované a perspektivní závodníky a závodnice SKFČR, kteří se chtějí dále rozvíjet a v budoucnu mířit na ty nejvyšší příčky na národních i mezinárodních kulturistických soutěžích. Soustředění se tak nakonec zúčastnilo 16 závodníků a závodnic v kategoriích sportovní i klasické kulturistiky, bodyfitness, bikiny fitness a men's physique.

Hlavním cílem každého soustředění talentované mládeže je předat účastníkům co nejvíce teoretických i praktických znalostí o tréninkové metodice a technice cvičení, o základech biochemie výživy, účelné suplementaci, pózingu i všech aspektech celoroční předsoutěžní přípravy. Nedílnou součástí jsou i témata zaměřená na chování na soutěžích i mimo soutěžní pódia, strukturu a fungování SKFČR i prevenci dopingu v mládežnických kategoriích. A to vše prostřednictvím přednášek, seminářů, vedených tréninků a pečlivého nácviku pózingu dvakrát denně. Mladé účastníky i v letošním roce soustředěním provázel zkušený tým Komise mládeže SKFČR ve složení předsedy Ing. Lukáše Roubíka, vicemistra Evropy Vítka Sahuly, trenéra fitness reprezentace a mezinárodního rozhodčího Luboše Koumala a konečně i mistra světa v klasické kulturistice Milana Obořila, který je v současné době 4 týdny před svojí letošní první soutěží EVLS Prague Amateur. Podívejte se nyní prostřednictvím fotografií na průběh celého soustředění talentované mládeže SKFČR 2016.

Zahajovací večer

Soustředění talentované mládeže začalo tradičně ve čtvrtečních odpoledních hodinách postupným příjezdem účastníků (doprava byla zajištěna z Brna a z Prahy), ubytováním a společnou večeří po dlouhé cestě v krásných prostorách Pizzerie - steakhaus Lužan. Soustředění bylo následně oficiálně zahájeno ve 20 hodin v konferenčním sále, kde byli přivítáni všichni účastníci, představeni pořadatelé, SKFČR i hlavní sponzor soustředění - společnost Extrifit, od které obdrželi všichni závodníci suplementy jako dárky do přípravy. Dále byl účastníkům představen program i smysl celé akce a v průběhu večera byla rozebrána témata jako struktura a fungování SKFČR, rozhodování na soutěžích či chování závodníků SKFČR na pódiích i mimo ně.

Nácvik provedení pózingu

Vzhledem k tomu, že je pózing jednou z nejopomíjenějších součástí celé předsoutěžní přípravy, byl v průběhu celého soustředění kladen velký důraz na podrobný nácvik správného provedení pózingu, protože drtivá většina z účastníků nemá možnost se naučit správné provedení jednotlivých póz přímo od mezinárodních rozhodčích IFBB. Již tradičně tak bylo nejprve předvedeno správné provedení všech póz v rámci semináře ke správnému pózingu a projevu na soutěži hned v úvodní večer soustředění. Následně museli všichni účastníci soustředění dvakrát denně do plavek a opakovaně nacvičovali všechny detaily správného provedení každé povinné pózy.

Vedené tréninky

Hlavní náplní kulturistického soustředění jsou pochopitelně také tvrdé tréninky v posilovně. Na soustředění mládeže je hlavním cílem nácvik precizní techniky provedení pokročilých kulturistických cviků s plným rozsahem pohybu a bezpečností celého provedení, to vše samozřejmě s patřičnou intenzitou celého tréninku. V průběhu celého soustředění absolvoval postupně každý z účastníků ve dvojici se svým kolegou trénink každé tělesné partie, a to vždy výhradně pod vedením jednoho ze zkušených trenérů. První z pěti vedených a intenzivních tréninků čekal na účastníky hned v pátek ráno, podívejte se na fotografie.

Přednášky a semináře

Dalším cílem soustředění talentované mládeže je předat mladým závodníkům maximum znalostí a zkušeností i mimo posilovnu, tedy teorie a různé postupy k tréninkové metodice, nejnovější poznatky v oblasti biochemie výživy, správné dávkování živin v objemovém i předsoutěžním období, jak na účelnou suplementaci a všechny další aspekty celoroční kulturistické přípravy na závody včetně rozboru sacharidové superkompenzace i fáze odvodnění.

Momentky

Mimosoutěžní soustředění talentované mládeže není samozřejmě pouze o drillu v posilovně či posluchárně, ale také o teambuildingových aktivitách, nových přátelstvích, legraci, velké řadě úsměvů a nabírání nové motivace. A také o stravování dle zásad kulturistické výživy v hotelové restauraci. Podívejte se na další tréninkové i potréninkové momentky ze soustředění.

Soutěž o titul mistra soustředění

Závěrečný večer soustředění se uskutečnila tradiční soutěž o titul "mistr soustředění", a to hned ve čtyřech různých kategoriích: vědomostní soutěž, nejlepší pózing kluků a děvčat a soutěž "těhotný mnich". První kategorií byla vědomostní soutěž o znalostech z přednášek a seminářů, struktury SKFČR i historie a všeobecného přehledu o kulturistice a fitness. Všichni účastníci nejprve přišli o svá mobilní zařízení a následně se dali do vymýšlení správných odpovědí. Poprvé v historii soustředění získal vítěz plný počet 10 bodů z 10, a to závodník men's physique Adam Palovčík, který tak získal velké balení Hellgel Extrifit. Ve druhé kategorii správného provedení pózingu dominoval mezi kluky závodník ve physique Michal Makovský, který s přehledem zvládl nejen své, ale i kulturistické pózy a improvizovanou volnou sestavu s obtížnými fitness prvky a zaslouženě tak vyhrál. Mezi dívkami po napínavém boji vyhrála závodnice bodyfitness Kateřina Maňhalová. Oba získali BCAA Instant od Extrifitu. V poslední tradiční kategorii pro pobavení na závěr všechny převálcoval největší "těhotný mnich" Martin Wolfschlanger, který vybojoval Flexain od Extrifitu.

Letošním specifikem pak byla silově-vytrvalostní soutěž v neděli dopoledne. Vzhledem k tomu, že na baru posilovny zbylo před odjezdem ještě relativně hodně suplementů (jedno neotevřené balení CFM Instant Whey 80 a dvě téměř plná balení Go Pro 30), strhla se o ně soutěž, přestože všichni účastníci měli ve svalech již pět dvoufázových tréninků! Mezi kluky souboj spočíval v provedení největšího počtu striktních shybů podhmatem, kde první místo vybojoval Jakub Klučil s 18 a druhé místo Martin Wolfschlanger se 17 opakováními. Mezi dívkami byl následný souboj o nové balení proteinu ještě urputnější. Vítězství a největší počet striktních dřepů s výskokem (přes 70) vybojovala se slzami v očích Anna Kraváčková.

Závěrem

Reakce účastníků, jejich zvídavé otázky i výsledky vědomostní soutěže opět ukázaly, že se i v letošním roce podařilo hlavní cíle soustředění naplnit. K tomu se opět utvořil nový kolektiv nadějných a talentovaných mladých závodníků SKFČR, kteří navázali nová sportovní přátelství, nabrali další motivaci a naučili se mnoho nových teoretických i praktických poznatků o všech aspektech celoroční předsoutěžní přípravy. Soustředění talentované mládeže SKFČR by se nikdy nemohlo uskutečnit v tomto rozsahu bez podpory Wellness hotelu Lužan a firmy Extrifit a velmi jim děkuji, že se opět rozhodli mládež podpořit. Obrovské poděkování si zaslouží i trenérští kolegové, kteří již poněkolikáté ve svém volném čase s průběhem celého soustředění obětavě pomáhali. Je to Vítek Sahula, Luboš Koumal a hlavně Milan Obořil, který opět neváhal přijet, i když se nacházel ve finální fázi přípravy na závody. Každému z nich za jejich upřímný zájem vzdělávat mládež a předávat své zkušenosti velmi děkuji. A na úplný závěr bych rád velmi poděkoval i všem letošním účastníkům, protože vytvořili na soustředění skvělou atmosféru, na kterou budeme všichni dlouho rádi vzpomínat!

Pořadatel soustředění a předseda Trenérsko-metodické komise a Komise mládeže SKFČR