Tisková zpráva ke stažení ve formátu *.DOC zde.
Výrazné omlazení reprezentace se podepsalo na výsledcích českých závodnic v kulturistice, fitness a bodyfitness na mistrovství Evropy v italském Viterbu. Nejlepším výsledkem bylo páté místo týmu v hodnocení národů a čtyři individuální šesté příčky. Jan Böhm obsadil ve fitness mužů osmou pozici.
„Ještě se nám nestalo, abychom na evropském šampionátu neměli jediného závodníka v pětičlenném finále. Letos jsme bohužel ustoupili z pozic a z toho musíme vyvodit patřičná opatření,“ neskrýval po návratu do republiky nespokojenost prezident SKF ČR Stanislav Pešát.
Větší polovina z dvanáctičlenné výpravy podle něj na lepší umístění objektivně neměla a do Itálie jela především na zkušenou. U dalších závodnic sehrála roli horší forma. „Musíme zpřísnit kritéria nominace a klást ještě větší důraz na poslední fázi přípravy, která rozhoduje o výsledku. Ve Viterbu se finalistky prezentovaly čistými čitelnými svaly a dotaženou vyrýsovaností, což se o některých našich závodnicích bohužel říci nedalo.“
V kulturistice do 57 kg obsadila Jaroslava Vašíčková sedmou pozici, stejně jako Klára Dvořáková ve váze nad 57 kg. Absolutní mistryně republiky Brigita Bolšichinová skončila v téže kategorii šestá. „Kulturistky odvedly maximum, finalistky byly výrazně nad jejich síly,“ přiznal Pešát.
Ve fitness do 164 cm se úřadující juniorská mistryně světa Lenka Bořutová prezentovala kvalitní volnou sestavou, výrazné rezervy však měla v dotažení postavy. Skončila šestá. „Kdyby zopakovala formu z loňského podzimu, sahala by po medaili,“ byl přesvědčen svazový prezident.
Výšková kategorie nad 164 cm přinesla zklamání absolutní mistryni republiky Dagmar Pasterňákové. Podle Pešáta působila na pódiu dobře a vyšla jí také volná sestava, takže s výsledným šestým místem nemohla být spokojena. Ve fitness mužů se showman Jan Böhm tradičně blýskl dynamickou sestavou, figurou však za soupeři zaostával a skončil osmý.
Rozmach méně náročného bodyfitness potvrdil i letošní evropský šampionát. Čtyři výškové kategorie už vzhledem k rostoucímu počtu závodnic přestávají stačit.
Ve výšce do 158 cm skončila Veronika Zubačová uprostřed startovního pole – desátá. „Geneticky má na medaile, ale čeká ji ještě kus práce,“ hodnotil Pešát. U svalově dobře disponované Veroniky Zieglerové, dvanácté v nejsilněji obsazené kategorii do 164 cm, viděl nedotaženost formy. Totéž platilo o hlavní aspirantce na medaili, zkušené Evě Rudolfové (do 168 cm). Obsadila až desátou pozici, dvě místa před mladou Jitkou Papežovou. „V 19 letech má vše před sebou. Vyzkoušela si atmosféru velké soutěže a zkušenosti může prodat na podzimním mistrovství světa juniorů, kde by měla získat medaili,“ mínil první muž svazu.
V kategorii nad 168 cm vytkl šesté Jiřině Čechové nedostatky ve svalovém rozvoji, celkově ji však označil za velmi perspektivní závodnici. „Když na sobě bude pracovat, může v budoucnu vyhrát cokoliv,“ předpověděl Pešát. Devátá skončila výrazná, avšak hůře připravená Jitka Škrlantová.
V hodnocení národů dominovalo Slovensko před domácí Itálií, Ruskem, Polskem a Českem. „Do formy nejlepších Slovenek chyběly našim závodnicím tři týdny tvrdé přípravy,“ sportovně uznal kvality soupeřek Stanislav Pešát.
Tomáš Svoboda
tiskový referent SKFČR