Medailová žeň českých reprezentantů byla největší odměnou pořadatelům mistrovství světa v kulturistice mužů, které o víkendu hostila Ostrava. O zhodnocení po všech stránkách přelomového 60. šampionátu jsme požádali prezidenta českého svazu a šéfa organizačního výboru MS Stanislava Pešáta.
Jak hodnotíte průběh soutěže s odstupem několika dnů?
Sportovní část lze popsat dvěma slovy - grandiózní úspěch. Mezi 55 finalisty startovalo osm Čechů a z nich plných šest získalo medaili, což se nám zase dlouho nepodaří. K maximální spokojenosti chybělo snad jen zlato Lukáše Osladila ve sportovní kulturistice. Tisíce fantastických diváků v ČEZ Aréně možná měly dojem, že Lukáš skončil v královské kategorii do 90 kg "až" druhý, ale prohrál pouze s absolutním mistrem světa. To není ostuda. Zkušený Ali Tabrizi z Kataru měl v danou chvíli o kousek lepší formu. Budoucnost však patří Osladilovi - cílevědomost mu nechybí a po stránce estetiky těla i pohybu nemá konkurenci.
Prezident Svazu kulturistiky a fitness ČR Stanislav Pešát (vlevo) spolu s novým šéfem světové federace IFBB Rafaelem Santonjou vyhlašují na pódiu ostravské ČEZ Arény absolutního mistra světa ve sportovní kulturistice Aliho Tabriziho z Kataru.
Co další čeští sportovní kulturisté?
Obrovsky překvapil bronzový do 100 kg Martin Kasal, donedávna neznámý závodník. Soutěž si doslova užíval, čišela z něj energie. Poprvé závodil před dvěma lety a teď po dlouhé nenápadné přípravě prodal své tréninkové úsilí. Mezi nejtěžšími kulturisty bohužel medaile těsně unikla 120kilovému obru Daliboru Hájkovi, kterému při jeho výšce přece jen chybělo trochu více hmoty. Výše jsem viděl pátého Davida Kolmana v devadesátce i další české reprezentanty - Dajče, Drába, Kubíka nebo Čížka. Ale vše vyjít nemůže...
Zato klasickou kulturistiku jsme ovládli - čtyři závodníci ve finále a čtyři medaile! To je fantastický úspěch, navíc ve skvělé konkurenci. Že zlatý Sláva Vinogradov ve výšce nad 178 cm porazí Slováka Maliňáka a stříbrný Rudolf Prager v kategorii do 178 cm jeho krajana Hlinku, který je pro mě prototypem klasického kulturisty, o tom se mi ani nezdálo! Své přednosti naplno uplatnil i bronzový Daniel Pšenica. Největším překvapením je pro mě přesto stříbro Jana Garaye ve výšce do 170 cm - jeho výkonnostní růst je doslova neuvěřitelný.
Co stojí za skvělými výkony našich závodníků?
Řada z nich to řekla hned po soutěži: státní trenér Martin Novotný má na úspěších největší podíl. Na soustředění v Opavě se klukům maximálně věnoval, takže mohli vypnout hlavu a starat se pouze o trénink, jídlo a spánek. Martin moc dobře ví, co který závodník potřebuje. Výsledky pak odpovídají harmonické přípravě.
Vraťme se k mistrovství jako celku. Startoval na něm rekordní počet kulturistů...
Poprvé v historii přesáhl dvě stovky, navíc k závodníkům musíme přičíst trenéry, delegáty, zahraniční novináře, fotografy a další doprovod. Když to sečteme, zajišťovali jsme v Ostravě dopravu, ubytování a stravu pro zhruba tisíc osob. Naštěstí máme tým zkušených a obětavých organizátorů. Soutěž zvládli na úrovni, kterou se žádný z předchozích šampionátů nemůže chlubit.
Našly by se i nějaké kaňky na kráse?
Bohužel ano. Byli jsme doslova šokováni a znechuceni přístupem televize Nova. Její ostravský redaktor přišel během finále do haly s jasným záměrem - z odpovědí na otázky týkající se dopinku cíleně vytrhal krátké úseky a spojil je do tendenční senzacechtivé reportáže, která naprosto ignorovala sportovní stránku šampionátu a zaměřila se výhradně na prezentaci kulturistiky jako propagace dopinku. Z tohoto maximálně neseriózního přístupu vyvodíme vůči televizi Nova patřičné kroky. Chci zdůraznit, že nikdo ze závodníků ani činovníků svazu dopink neschvaluje, natož aby jej veřejně propagoval.
Další významnou událostí jubilejního 60. šampionátu byla volba nového prezidenta světové federace IFBB. Jak probíhala?
Zakladatel IFBB a její dosavadní šéf Ben Weider z USA odstoupil z funkce po neuvěřitelných šedesáti letech. Své vládnutí shrnul ve velmi emotivním videoprojevu, v němž připomněl začátky kulturistiky i významné osobnosti, které se nejvíce zasloužily o její rozvoj. Po skončení všichni delegáti vstali a spontánně tleskali. Volba Weiderova nástupce proběhla hladce a rychle - všemi hlasy uspěl současný prezident evropské federace EBFF Rafael Santonja ze Španělska, který nyní povede obě organizace. Posílením vlivu české kulturistiky v IFBB je má úspěšná kandidatura do organizační komise.
Chystají se v IFBB s novým prezidentem nějaké změny?
Cílem je vytvoření silného, pružného a výkonného orgánu, aby kulturistika mohla jít dopředu. IFBB potřebuje čerstvý vzduch a věřím, že tým v čele s Rafaelem Santonjou tento úkol zvládne.
Text + foto: Tomáš Svoboda