Oddíly a kluby
Reprezentace
Antidoping
Odkazy

Extrifit - generální partner Svazu kulturistiky a fitness České republiky. Oficiální stránky Extrifit a výhradní prodejce Extrifit pro ČR.
SVAZ KULTURISTIKY A FITNESS ČESKÉ REPUBLIKY

Triumf ČR na Mistrovství světa juniorů a masters 2007

Článek vydán 04. 12. 2007 - Tiskové zprávy - zhlédnutí: 5500

Vítězstvím České republiky v soutěži národů skončil víkendový světový šampionát v kulturistice juniorů a masters, který hostilo maďarské hlavní město Budapešť. 21členný český reprezentační tým vybojoval jedno absolutní prvenství, 2 zlaté, 4 stříbrné a 2 bronzové medaile.

„Vyhlášení fitness juniorů pro nás bylo trochu zklamáním,“ komentoval výsledky po návratu do České republiky reprezentační trenér Martin Novotný. „Jan Jankovič měl objektivně skončit na prvním a Václav Frolík na druhém místě. Možná měli v porovnání s vítězem slabší sestavu, postavou však byli o třídu lepší.“ I tak je druhé a třetí místo cenným úspěchem, stejně jako další třetí příčka z kategorie fitness juniorek, kterou vybojovala Barbora Sýkorová, prezentující se ve výborné formě.

Zadostiučinění přišlo v bodyfitness juniorek: v kategorii do 163 cm získala nejcennější kov (a později i absolutní titul) Jitka Papežová, další zlato přidala do sbírky naší výpravy Eva Sváčková (nad 163 cm). Velmi příjemným překvapením se ukázalo druhé místo v téže kategorii pro Darju Káňovou.

Mezi juniorkami se v kulturistice ze stříbra radovala zkušená závodnice Petra Hánová, v kulturistice juniorů do 75 kg stanul na 5. příčce Michal Šturma. Junioři nad 75 kg byli zastoupeni třemi borci z České republiky, k úrovni jejich soupeřů Martin Novotný dodává: „Když jsme byli na jaře na Mistrovství Evropy juniorů v Rusku, říkal jsem si, že kvalita závodníků už snad nemůže být ani vyšší. Budapešť je ale překonala. Takovou úroveň, jakou prokázali závodníci nejtěžší kategorie juniorů, jsem ještě neviděl!“ Všichni tři čeští zástupci postoupili do semifinále, finálová umístění však byla nad jejich možnosti. Filip Hunal se usadil na 14., Petr Oplíštil na 12. a Martin Smutek na 11. místě. V klasické kulturistice pak na závěr juniorských kategorií přidal Milan Šádek poslední cenný kov, totiž stříbro, na závodní prkna vystoupil ve své životní formě.

Mezi závodníky masters měla Česká republika celkem 9 zástupců. V bodyfitness žen obsadila 14. místo Eva Klappová, mezi kulturistkami dosáhla na osmou příčku Darina Káňová. V kulturistice masters mužů do 70 kg (ve věkové hranici 40 – 50 let) se do finále probil Luboš Ulman, svou cestu ukončil na výborném 5. místě. O váhovou kategorii výše (do 80 kg) získal 8. místo Martin Šolín, nad 90 kg byl Roman Tyc sedmý. Největší úspěch slavil Viktor Hell, kterého kategorie do 90 kg vynesla na skvělou 4. příčku. Ve věkové kategorii nad 50 let bohužel nepostoupil Milan Bodlák do semifinálových bojů, nad 60 let obsadil František Zálešák 8. a Miloslav Dvořák 9. místo.

„Fantastický výsledek,“ byla první slova, která při žádosti o zhodnocení úspěchů výpravy pronesl státní trenér Martin Novotný. Čísla jeho výrok jen potvrzují: dvě mistryně světa, jedna absolutní a celkem 11 finálových umístění, to vše katapultovalo Českou republiku na první příčku v soutěži národů, tzn. do pozice nejúspěšnější země účastnící se letošního Mistrovství světa juniorů a masters. Lepší ocenění si ke konci velmi náročného roku 2007 nemohla česká kulturistika a fitness přát.