První omezení pro používání soutěžních barev Dream Tan #2 začala platit před několika lety na soutěžích mezinárodních, postupně se rozšiřovala do některých národních federací, od letošního roku se tyto barvy nesmí používat ani na soutěžích SKFČR v České republice. Informovali jsme o tom mimo jiné v tomto článku. Zároveň je všem závodníkům, kteří si prodlužují registrační průkaz, zasílána zmíněná informace i formou dopisu.
Pro všechny závodníky a trenéry, kteří se doposud s moderními soutěžními barvami nesetkali, připravil státní trenér juniorů Vladimír Pajič následující článek.
Po stažení soutěžních barev Dream Tan #2 vzniklo jakési vakuum informací ohledně používání nových "suchých" barev Dream Tan Bronze Knight, Jan Tana a Pro Tan, případně i ostatních méně známých barev, které při doteku nezanechávají skvrny a nemažou. V následujícím článku Vám proto přináším základní informace o aplikaci těchto barev, s nimiž jsme zkušenosti nasbírali při výjezdech na mezinárodní soutěže, kde jsou "špinící" barvy zakázány již delší dobu.
Začínáme večer, den před soutěží
Jedním z nejdůležitějších faktorů, který nikdy nepodceňujte, je peeling. Před první aplikací barvy se vysprchujte co nejteplejší vodou (s použitím mýdla) a poté se důkladně vydrhněte peelingem (můžete použít i klasický peeling, který koupíte v drogerii). Největší důraz věnujte místům, na kterých se více potíte, a to zejména na pódiu (tzn. podpaží a většině záhybů na těle). Pokud peeling vynecháte, nebo jeho použití zanedbáte, riskujete tím značné zelenání barvy do druhého dne, obzvlášť pokud máte vyšší kyselost potu (což platí především pro Jan Tanu).
Po dokonalém uschnutí pokožky aplikujte první vrstvu soutěžní barvy. Tato vrstva je základová a nemusíte se bát, když na Vás zůstane sem tam nějaká lehká čmouha, následující den ji v klidu překryjete.
Barvu naneste nejprve na rukavici, kterou najdete přibalenou k soutěžní barvě (někde jde zakoupit i zvlášť), a poté ji delšími tahy (ve stejném směru) nanášejte rovnoměrnou vrstvou na celé tělo vyjma obličeje, konců rukou a nohou (na které budete mít dost času druhý den).
Barva bude suchá během několika minut a nebude prakticky špinit ani povlečení, ani oblečení, které si na sebe vezmete na noc (i když s nějakým lehkým zabarvením musíte počítat, zvlášť pokud se v noci více potíte). "Nešpinění" je obrovská a nesporná výhoda oproti barvě Dream Tan #2 a určitě ji oceníte nejen Vy, ale i řidič, který Vás veze na závody (a nebude muset po jednom výjezdu čistit kompletní vnitřek auta), stejně tak pořadatel soutěže (který nemusí celé zákulisí balit do igelitu a po skončení soutěže čistit veškeré nezakryté části zákulisí a mnohdy i polstrované sedačky v sále a podobně).
Den soutěže
Ráno zjistíte, jaké škody napáchal Váš pot a převalování na posteli. Neměly by být nijak velké. Poté už můžete v klidu aplikovat druhou vrstvu soutěžní barvy, která je u Jan Tana a Pro Tan většinou dostačující pro nástup na pódium. Dream Tan Bronze Knight je také dobrou variantou, jeho nevýhodou je ale fakt, že je v jedné vrstvě podstatně světlejší než předchozí dvě jmenované a Vy tak musíte aplikovat vrstev více.
Pokud se Vám bude zdát barva v ostřejším světle příliš světlá, aplikujte další nátěr před nástupem na pódium. Opět platí, že barvu nanášíme nejlépe v jednom směru a delšími tahy, nesnažte se ji "mudlat" a plácat, způsobíte tím pouze fleky, které pak budou na pódiu působit nevzhledně.
Barva zasychá velmi rychle a po jejím uschnutí přichází čas na poslední úpravu pokožky před nástupem na pódium a tou je soutěžní olej. Při jeho aplikaci dávejte velký pozor, ať nepoužijete extrémně velké množství, které pak bude víc na škodu než pro užitek, stačí lehkou vrstvu vmasírovat do pokožky, abyste získali lepší vzhled pod světly na pódiu.
Závěrem...
Na první pohled se může zdát, že použití nových soutěžních barev je finančně náročnější, není to ale pravda, protože díky tomu, že jedno balení při rozumné aplikaci vydrží na dva až tři závody, jsou ve výsledku stejně drahé nebo dokonce levnější než staré Dream Tan #2.
Pokud Vám mnou uvedené informace při použití nových barev pomohou, budu rád. Pokud narazíte na nějakou nejasnost, můžete mi napsat na e-mail vladimir.pajic@skfcr.cz. Odpověď Vám pošlu e-mailem, bude-li se jednat o dotaz, který by mohl zajímat i jiné závodníky, přidáme odpověď i pod tento článek na stránkách SKFČR.
Vladimír Pajič