Šesti individuálními medailemi a třetím místem v hodnocení národů čeští reprezentanti příjemně překvapili na mistrovství Evropy v kulturistice mužů a párů v Bratislavě.
„Opět se potvrdil význam předsoutěžního soustředění,“ řekl po návratu z metropole Slovenska prezident SKF ČR Stanislav Pešát. „Během deseti dnů jsme v Opavě zapracovali na slabinách všech závodníků. Mnozí prošli v porovnání s mistrovstvím republiky až zázračnou proměnou.“
V klasické kulturistice (dříve bodyfitness) do 170 cm to platilo zejména o novém mistru Evropy Petru Havlíkovi. „Vyhrál naprosto zaslouženě. Nadřeli jsme se s ním jako koně, ale obrovské zlepšení zejména v prezentaci postavy bylo znát,“ řekl Pešát na adresu závodníka, jehož nominace vzbuzovala pochybnosti vzhledem k až sedmému místu na mistrovství republiky ve sportovní kulturistice do 75 kg. Miroslav Trnečka obsadil v Bratislavě mezi nejnižšími klasickými kulturisty čtvrté místo, když ještě po semifinále byl třetí.
Ve střední výškové kategorii do 178 cm vybojovali Češi v nabité konkurenci stříbro a bronz. „Vítězný Slovák Andrej Hlinka, bratr úspěšného kulturisty Michala Hlinky, vyhrál zaslouženě. Estetikou svalového rozvoje mnohým připomenul legendárního Steva Reevese. Druhý Marek Vomáčka i třetí Rudolf Práger si vyměnili pozice po semifinále, zejména Práger na Hlinku útočil perfektní vyrýsovaností až na kost,“ všiml si Pešát.
V kategorii nad 178 cm bral bronz vysoký Daniel Pšenica. „Po nástupu na pódium jsem jej tipoval na druhou polovinu výsledkové listiny,“ přiznal předseda komise mládeže SKF ČR Jiří Prudil. „Pak ho rozhodčí začali stále častěji vytahovat k porovnání a zdálo se, že by se do pětičlenného finále mohl dostat, což se mu těsně povedlo. Nakonec z toho byl bronz. Danovi pomohlo, že se body po semifinále mazaly a začínalo se odznova – k medaili se protlačil kvalitní sestavou,“ dodal Prudil.
Podle výsledků z Bratislavy se klasická kulturistika může v budoucnu stát doménou českých závodníků. „Nejsme přehnaní optimisté. Mezinárodní konkurence půjde určitě nahoru. Ale věříme, že česká škola, založená na symetrii a perfektním vyrýsování, bude dál slavit úspěchy. Na podzimním mistrovství světa v Ostravě chceme také vypsat tři výškové kategorie,“ prozradil Stanislav Pešát.
I ve sportovní kulturistice vybojovali nejvíce zlatých domácí Slováci. Z osmi hmotnostních kategorií ovládli pět a z titulu se radovali rovněž v soutěži párů.
Ve váze do 65 kg uteklo reprezentačnímu nováčkovi Dušanu Stankemu finále o jediný bod vzhledem k menšímu rozvoji nohou, v kategorii do 75 kg skončil Marek Zatloukal rovněž šestý. „Byl o půl hlavy vyšší než ostatní, skvělou symetrií chybějící hmotu nedohnal. Ale oproti předloňskému jedenáctému místu je to výrazné zlepšení,“ řekl svazový šéf.
Do finále se dokázal prodrat David Plachý (do 80 kg), na své čtyři přemožitele však neměl. „Slováci Mozoláni, Vrábel, naturalizovaný Švéd Ahmad i Bulhar Christov patří mezi dlouholeté stálice světové kulturistiky. Už jen stát s nimi na finálovém pódiu byl pro Davida skvělý zážitek,“ přiznal Pešát. „Také on prošel na soustředění nevídanou proměnou. Hlavně se naučil schovat při pózování užší ramena a naopak prodat svou silnou stránku - štíhlý pas.“
Absolutní mistr republiky Jindřich Michálek (do 85 kg) sahal po titulu i na evropské scéně. „Moc jsme mu přáli pokračování letošní vítězné šňůry. Prvnímu Flimelovi rozhodčí vyloženě nepomáhali, byl to tvrdý souboj dvou nejlepších. Jindra nasadil rvavost, agresivní pózování, ale nakonec to nestačilo.“
V soutěži párů měli Plachý s Klárou Dvořákovou nejlépe sladěný pohyb, plavky i symetrii. Nestačili však na domácí pár snů Havlík-Purdjaková. Za individuálními mistry světa se na stříbrnou příčku protlačili Rakušané, těžící z fantastické sestavy. Na Čechy tak zbylo třetí místo.
V hodnocení národů obsadil český tým třetí místo těsně za Polskem, suverénně vyhráli Slováci. „Kdyby se do bodování počítaly i páry, skončili jsme druzí,“ zdůraznil Pešát.
Česká kulturistika o sobě dala v Bratislavě vědět i na funkcionářském poli. Stanislav Pešát na volebním kongresu EBFF úspěšně kandidoval na post generálního sekretáře, Eva Sukupová obhájila post šéfky komise fitness a Jiří Prudil byl zvolen členem technické komise EBFF.
Tomáš Svoboda
tiskový referent SKF ČR